ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ 20/7/2013

Νέα περίοδος για το Διεθνές Ίδρυμα Μνημείου Μεγάλου Αλεξάνδρου στο Λιτόχωρο Πιερίας

Προσωπικότητες κύρους στη νέα Εκτελεστική Γραμματεία του Αλεξάνδρειου
  «Μια καινούργια αλλά και ελπιδοφόρα περίοδος που θα σχετίζεται με την ανάδειξη του Διεθνούς Ιδρύματος Μνημείου Μεγάλου Αλεξάνδρου ως κέντρου Ιστορίας του Μεγάλου Αλεξάνδρου και της Μακεδονίας, αλλά και ως κέντρου Έρευνας, Παιδείας και Ελληνικού Πολιτισμού, ξεκινά με την εκλογή και δραστηριοποίηση της νέας Εκτελεστικής Γραμματείας του Ιδρύματος», σύμφωνα με δηλώσεις του Προέδρου κ. Διονύση Πασχάλη.

Κατά τις δηλώσεις του νέου Προέδρου, που έγιναν μετά τη διαδικασία κατανομής αξιωμάτων η οποία πραγματοποιήθηκε στην πρώτη συνεδρίαση της Εκτελεστικής Γραμματείας, την Τετάρτη 17/7/2013, «πρόσωπα κύρους από τους χώρους της Παιδείας και του Πολιτισμού, της Ιστορίας και της Επιστήμης, των Διεθνών Σχέσεων και της Κοινωνίας καθώς και άλλες αξιόλογες προσωπικότητες της Μακεδονίας απαρτίζουν, μεταξύ των άλλων, τη νέα Εκτελεστική Γραμματεία του Ιδρύματος».

Η Ανώτατη Αρχή του Δ.Ι.Μ.Μ.Α.

Ανακοινώνεται, καταρχήν, ότι Πρόεδρος της Ανωτάτης Αρχής του Δ.Ι.Μ.Μ.Α. είναι η κ. Νίνα Γκατζούλη, Πανεπιστημιακή Καθηγήτρια Νεοελληνικών UNH. Α’ Αντιπρόεδρος είναι ο Παναγιώτης Μπαλτατζής, Ιατρός. Β’ Αντιπρόεδρος, ο Γιώργος Παπαδόπουλος, Επιχειρηματίας. Γραμματέας, ο Στέλιος Κυριμλής, Οικονομολόγος. Και Ταμίας, ο Δημήτριος Τασσόπουλος, Επίχειρηματίας.

Η νέα Εκτελεστική Γραμματεία του Αλεξάνδρειου

Πρόεδρος της Εκτελεστικής Γραμματείας: Διονύσης Πασχάλης.

Οικονομικός Διευθυντής: Αθανάσιος Μαντζούκας.

Γενικός Γραμματέας: Δημήτριος Γιουματζίδης, Φυσικός, Καθηγητής Πληροφορικής Μέσης Εκπαίδευσης.

Αντιπρόεδρος: Επαμεινώνδας Φαχαντίδης, Ομ.Καθηγητής Ιατρικής Σχολής Α.Π.Θ.

Αντιπρόεδρος: Γιάννης Καζταρίδης, Διευθυντής της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν.Πιερίας, Φιλόλογος, Ιστορικός, Συγγραφέας.

Υπεύθυνος Διεθνών και Δημοσίων Σχέσεων: Χρήστος Γαλλής, Καθηγητής Ερευνητής Ινστιτούτου Δασικών Ερευνών Θεσσαλονίκης - Πρεσβευτής του Αλεξανδρείου.

Μέλη Συμβουλευτικής Επιτροπής:

Παντελής Νίγδελης, Καθηγητής Α.Π.Θ. στον τομέα Ιστορίας Ελληνιστικής Περιόδου.

Λίτσα Χατζή, Διακοσμήτρια.

Αναστάσιος Παπαναστασίου, Σύμβουλος Καλλιτεχνικών Δράσεων.